Strona główna

Parafia Trójcy Przenajświętszej
w Katowicach Kostuchnie


 

Nasz Kościół
 • Galeria
 • Błogosławiony
  z Kostuchny
  Ludzie
  Grupy Apostolskie
  Duszpasterstwo
 • Intencje mszalne
 • Ogłoszenia
 • Aktualności
  Zaproszenia
  Kącik Pielgrzyma
  Album
  Powstańcy
  z Kostuchny
  Złote myśli
  Kącik poezji
  Festiwal

  Beatyfikacja o. Stanisława Kubisty SVD w gronie 108 męczenników z czasów II wojny światowej


  Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikuje 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej podczas Mszy św. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

  Proces beatyfikacyjny polskich męczenników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej za wiarę został otworzony we Włocławku 26 stycznia 1992 r.
  Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski proces beatyfikacyjny prowadził biskup diecezji włocławskiej, która w czasie prześladowania poniosła największe procentowo straty spośród duchowieństwa diecezjalnego w Polsce.

  Postulatorem procesu beatyfikacyjnego został ks. Tomasz Kaczmarek. W listopadzie 1998 roku liczba męczenników ukształtowała się ostatecznie jako grono 108 sług Bożych.

  Grono 108 Sług i Służebnic Bożych, Męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny, którzy złożyli heroiczne świadectwo wierności Bogu w czasie prześladowania za wiarę ze strony ateistycznego nazizmu hitlerowskiego, to 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 alumnów Seminariów Duchownych, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 wiernych świeckich.

  Wśród nich urodzony w Kostuchnie o. Stanisław Kubista SVD, zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenchausen.

  Wicepostulatorem procesu beatyfikacyjnego werbistów, w tym o. Stanisława Kubisty był o. Józef Arlik SVD (zm. 5.XI.1996).

  Wspomnienie w liturgii zostało wyznaczone na dzień 12 czerwca.

  W homilii Ojciec Święty powiedział między innymi: “Dziś właśnie świętujemy to zwycięstwo, świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu. [...] Gdy bowiem dokonujemy tego uroczystego aktu, niejako odżywa w nas wiara, że bez względu na okoliczności we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo dzięki temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: uwierzcie, że Bóg jest miłością! Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie”.


  Kostuchna na uroczystości beatyfikacyjnej o. Stanisława Kubisty SVD - 13 czerwca 1999 roku


  W uroczystościach beatyfikacyjnych w Warszawie uczestniczyli parafianie z Kostuchny na czele z ks. proboszczem Stanisławem Resiem.
  Już na ulicach Warszawy wyrazili swą radość i wdzięczność Ojcu Świętemu za dar beatyfikacji.

  Powrót


  ul. Żeleńskiego 34, 40-750 Katowice
  Konto bankowe: ING B.Śl. SA VII O/Katowice nr 21-1050-1214-1000-0007-0038-8812
  tel. 32 202 81 23, e-mail: kostuchna@katowicka.pl