Strona główna

Parafia Trójcy Przenajświętszej
w Katowicach Kostuchnie


 


Nasz Kościół
 • Galeria
 • Błogosławiony
  z Kostuchny
  Ludzie
  Grupy Apostolskie
  Duszpasterstwo
 • Intencje mszalne
 • Ogłoszenia
 • Aktualności
  Zaproszenia
  Kącik Pielgrzyma
  Album
  Powstańcy
  z Kostuchny
  Złote myśli
  Kącik poezji
  Festiwal

  Fotografie z przedszkola i szkoły z lat 1935-1937


  Udostępniamy fotografie Pana Jana Gowika.

  "Młode lata spędziłem na kolonii Boże Dary. Z tego okresu mam 2 zdjęcia, które pochodzą sprzed 83 lat. Moje więzi z Kostuchną, pomimo wyjazdu z niej w 1951 roku, są żywe. Odwiedzam moją Mamę na cmentarzu przykościelnym i wspominam Tatę, uwiecznionego na pomniku Powstańców Ślaskich. Odwiedzam również mieszkających na Kostuchnie siostry i brata. Zdjęcia są bardzo stare. Większość koleżanek i kolegów na zdjęciu na pewno już nie żyje. Zdjęcie z przedszkola wykonano w 1935 roku. Górny Śląsk był dopiero 13 rok w Polsce, po 600-letniej nieobecności. Piękny przyczynek do jubileuszu 100-letniej Rocznicy Niepodległości Polski. W pobliżu kościoła i na cmentarzu są groby i miejsca bohaterów tego okresu. Bardzo dziękuję za inicjatywę pokazania tych zdjęć szerszemu gronu. Ze znanych osób na zdjęciu są kierownik szkoły na Bożych Darach pan Jarończyk, pani Cebula jako kierowniczka przedszkola i pani Kołodziej, jako wychowawczyni I klasy w roku 1936/37.
  Podaję nazwiska niektórych przedszkolaków i pierwszoklasistów. Są to koledzy z Kostuchny jak i Kolonii:
  Helmut Chimlak, Kazik Skrzydło, Jerzy Adamiec, Maks Palowski, Erwin Czerwiński, Hubert Żur, bracia Wolscy, Paweł Kurcjusz, Wojtek Michalski, Stefan Szary, ... Hantulik, Marian Famuła, ... Kubala, Alojz Mych, Jan Gowik, Fredek Fitzek, Alojz Jąderko.
  Koleżanki: ... Kinnel, ... Turczyk, Cecylia Ochojska.

  Zdjęcie kl I
  1. rząd górny, z lewej, chłopcy,:
  Feliks Filak, Kazimierz Skrzydło, Jerzy Adamiec, Maksymilian Palowski, Alojzy Mych, Jan Gowik, Józef Goraus, Paweł Kurcjusz, Fridolin Bywalec, Wojciech Michalski, Alojzy Jonderko, Stefan Szary, Józef Makosz, Zygfryd Hantulik.

  2. rząd od góry, z prawej, chłopcy:
  Józef Smolorz, Marian Famuła, .........................

  3. rząd od góry, z prawej: Fryderyk Fitzke.

  2. rząd od góry, z lewej, dziewczynki:
  Barbara Szymanka, Aniela ............, ............ Kubala, Lila Żernik.

  3. rząd od góry, z lewej, dziewczynki;
  Róża Połap, Berta Kuhnel, ................ Bromboszcz, ................ Szczuka, C, Elżbieta Sekuła.
  Pozostałe dziewczynki nie zostały rozpoznane.

  Kilku kolegów i koleżanek opuściło Kostuchnę i przeniosło się w inne części Polski, albo świata (Niemcy, USA, Australia).
  Chciało by się krzyknąć: Koleżanki i Koledzy dajcie o sobie znać. Zgłoście się na adres mailowy Parafii lub mój: j.g.gowik@gmail.com Czekam. Jest okazja porozmawiania o swoich przeżyciach, przygodach i wędrówkach życiowych. Bez Was każdy opis mieszkańców Kostuchny i Kolonii będzie niepełny i uboższy.
  Może znajdzie się jeszcze grupa Koleżanek i Kolegów, aby w następnym roku (2019) spotkać się w pięknym kościele Parafialnym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie i pomodlić się za Powstańców, którzy 100 lat temu poszli do I-go Powstania Śląskiego walczyć o Polskę, jak i za Koleżanki i Kolegów spoczywających na przykościelnym cmentarzu.
  Bóg zapłać Księdzu Proboszczowi za możliwość powrotu do lat młodości." Jan Gowik
  Aktualności

   
   

  ul. Żeleńskiego 34, 40-750 Katowice 30

  konto bankowe: B.Śl. SA VII O/Katowice nr: 21-1050-1214-1000-0007-0038-8812

  tel. 202-81-23 kostna@katowice.opoka.org.pl